از دست این پزشکان ...

چند وقته انگار مد شده یکی بیاد توی یک وبلاگ یا نشریه یا مقاله یا حتی یک جمع عمومی , خاطره ای در مورد یکی از بستگانش تعریف کنه که به یه بیمارستان دولتی مراجعه کرده و احتمالا اونطور که باید و شاید بهش نرسیدند یا خدای نکرده کوتاهی کرده اند و خلاصه نتیجه گیری کنه که این دکترا کلا وجدان ندارند و پولکی هستند و سواد ندارند و ...بعد هم بقیه با تاسف سر تکون بدهند و تایید کنند!یعنی با یک مثال کل سیستم پزشکی و همه پزشکان عمومی و متخصص و فوق تخصص مملکت رو می برند زیر سوال.هیچ کس منکر نقصهای سیستم درمانی کشور بویژه در بخش دولتی نیست.اما واقعا چقدر از این مشکلات بعهده شخص پزشک است؟

جدا از این قضیه بر فرض که دریک واقعه ناخوشایند؛ ١٠٠ درصد تقصیر به عهده شخص پزشک باشد, آیا صاحبان سایر مشاغل همه عاری از هر خطا و اشتباه هستند؟بر فرض که یک پزشک رفتاری کرده باشد که شما به درست یا غلط اینطور برداشت کرده باشید که بی وجدان است...آیا خطای یکنفر را باید به پای کل پزشکان مملکت نوشت؟

حالا بماند که در این مسائل, باورهای اشتباه هم نقش زیادی دارند.همه مان چنین نقل قولهایی را زیاد شنیده ایم:

" فلانی سالم سالم بود که رفت بیمارستان, اما وقتی اومد بیرون هزار و یک مشکل داشت!"     واقعا جناب فلانی سالم سالم بود؟پس چرا اصلا رفت بیمارستان؟چه بسا بخش عظیمی از این هزار و یک مشکل را قبلا هم داشت اما در بیمارستان فقط تشخیص برایش داده شد...

یکی دیگر از باورهای اشتباه برخی , این است که اگر پزشکی بابت کاری که انجام می دهد پول مطالبه کند؛ بی وجدان است! نمی دانم چرا این انگ به نانوا و آرایشگر و معلم خصوصی و رستورانچی و راننده تاکسی و مهندس و ... نمی چسبد؟

یکی از دوستان عزیزم در آستانه روز پزشک از یکی از این مطالب یکسویه که این روزها زیاد هم شده اند رنجیده بود و از آن سوی دنیا برایم پیغامی گذاشته بود...من هم سر درد دلم باز شد...شرمنده اگه طولانی بود!

 پ.ن: بعد از اینکه این پست رو نوشتم یک دوری زدم و دیدم وبلاگهای دیگه ای هم بودند که چنین گلایه به حقی داشتند.پیشنهاد می کنم اینجا رو هم بخونین.

/ 18 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

این مشکل گریبان همه پزشکان را گرفته فرهنگ سازی در مقوله درک مسائل پزشکان خیلی کم رنگ بوده است

افشین

سلام اگه مثه ما یه ده پونزده سالی طبابت کنین شاید نظرتون یه کم عوض شه . حقیقت اینه که آنقدر دنیای طبابت آلوده شده که چرخش صنعت میلیاردی اش بدون بزهکاری های تاسف بار ممکن نیست. نمونه اش تعداد ام.آر.آی های ایران که سه برابر انگلیسه. مردم هم به نظرم به این خاطر مدام به پر و پای این حرفه می پیچن که روی پزشک به عنوان "حکیم" ی که با جسم و جان انسان ها سر و کار داره یه حساب ویژه ای باز می کنن و اینهمه نابکاری رو نمی تونن بپذیرن. خوشحال شدم با وبلاگ و نوشته های زیباتون آشنا شدم. این اولین باری بود که می اومدم اینجا. پاینده باشین.

مجید

سلام .. طاعات و عبادات قبول .. عید شما مبارک [گل]

مجید

ما تو قرآن داریم که خداوند فرموده ما پدر رو جای پسر و پسر رو جای پدر محاکمه یا عذاب نمی کنیم .. خدا رو شکر بعضی ها خدانیستند !

سپیده

راس می‌گی... کلا مردم ایران عادت دارن از همه چی ایراد بگیرن! اینارو بی‌خیال، طرحت تموم شد؟ داره خوش می‌گذره دیگه روزهای بی‌طرح [چشمک]

ماه مهربون

در کل باهاتون موافقم که بر اساس حرکات یک فرد نمی شه در مورد یک سیستم و یا یک جمع قضاوت کرد ولی دو تا نکته در این مورد وجود داره: 1. بقیه مشاغل با جون آدم ها به طور مستقیم سر و کار ندارن 2. این عادت ما شرقی هاست که وقتی یکی به یک مسئله کوچیک پی می بره بقیه مون اینقدر لی لی به لالای اون مسئله می ذاریم که دیگه همه فکر می کنن چه خبره؟ نمی خوام به همه جامعه پزشکی توهین کنم اما یه خاطره رو براتون تعریف می کنم تا بدونید که گاهی قاطی پزشک ها هم آدم های بی وجدان پیدا می شه: فشار خون پدرم بالا رفته بود به طوری که توی جاده های خراب شهرمون با سرعت 80 کیلومتر حرکت کردیم تا خودمون رو به بیمارستان رسوندیم اما دکترها از پذیرفتن بیمار امتناع کردند و بهونه آوردن که مریض تون بد حاله و پزشک متخصص فعلاَ نداریم فردا بیارینش هر چی هم التماس کردیم و گفتیم یه فشار بالا که دیگه تخصص نمی خواد گفتن به گوش کسی نرفت. وقتی از در بیمارستان خارج می شدیم پرستاری که دلش به حال مون سوخته بود گفت پزشک هست فقط مشکل اینه که خوابه و به همه گفته که هیچ بیماری رو قبول نکنن اگه بتونید یه جوری مجبورش کنید حتماَ بیمارتون رو ویزیت می کنه.

هم ولايتي

باسلام مجموعه اينترنتي مذهبي کشف اليقين با فضايي دلپسند و دوستانه پذيراي شما عزيزان است . در صورت تمايل مي توانيد ثبت نام نموده ما را از مطالب زيبايتان بهره مند سازيد . موفق باشيد

حسام

ما توی بخش نوروسرجری یک داستانک برای بقیه دوستامون بازگو می کردیم که " طرف لباس مشکی پوشیده بوده . بهش می گن چی شده . می گه بابام با تریلی تصادف کرد. سرش رفت زیر چرخ تریلی . بردیمش بیمارستان دکترها آمپول اشتباهی بهش زدند مرد!!" یک مقداری از این جریان بخاطر خودمونه که جوابشون را نمی دیم و یک مقداریش بخاطر سازمان ن. پ و وزیر هست که باید حمایت کنند

مهسا

سلام آی نو یو آر با وجدان[گل] سر بزن شاد باشی خدانگهدار